Škola, školka a imunitní systém

29.08.2017

Posílit imunitní systém - tato slova jsou takovou formulkou, aniž bychom přemýšleli nad tím, co vše vlastně náš imunitní systém představuje. "Něco na imunitu" je taky jeden z nejčastějších požadavků, který v prodejně slýchám. Nechci se tu však rozepisovat na téma specifické či nespecifické imunity, jen předat pár zkušeností.

Školkové děti

Dětem, které jdou do školky, bývají 3 až 4 roky. Do této doby se nesetkaly s nějakým větším kolektivem a pohybovaly se v rodinném či nějakém komunitním prostředí. Příchod do školky mezi cizí děti je tedy náporem pro imunitní systém, který si musí zvyknout na nové viry a bakterie. Pro zdravý vývoj imunitního systému je však potřeba, aby si děti těmito nemocemi prošly a vytvořily si tak své vlastní paměťové protilátky. 

Školkovým dětem se tedy snažím imunitu příliš nestimulovat, pouze ji podpořit, aby když dítko onemocní, vše mělo lehký průběh bez nutnosti nasadit antibiotika apod.

K tomu je pro mě doplňkem číslo jedna kolostrum. Používám kolostra značky Symbiotics (u dětí nejčastěji druh HIGH-IG nebo to s probiotiky, ráda sáhnu i po cucací formě − záleží na tom, jak hodně je potřeba organismus podpořit a jakým způsobem a kde se oslabená imunita projevuje.

V zimě, kdy už není tolik sluníčka, je ještě vhodné nasazení vitamiínu D (např. Vitamin D od Dr. Mercola).

Pokud nejsou nějaké jiné zdravotní problémy, tak toto většinou postačí.

Poprvé v lavicích

U dětí, které jsou starší 7 let, je to již trochu jiné. Nástup do školy představuje něco nového a možná i trochu stresujícího. Oslabení imunity již nebývá tak často z kolektivu, jako spíše ze stresu a nutnosti vstřebávat tolik nových věcí.

U dětí nad 7 let je již možné imunitu stimulovat, i když to taky není vždy nutné. Děti bývají stimulem samy o sobě, a tak je potřeba k nim přistupovat. Dítě není zmenšený dospělý.

U těchto dětí nejčastěji používám omega 3 nenasycené mastné kyseliny (např. v podobě Kril oleje nebo Zlatá rybka od Siberian Health). Krom toho, že pomohou s imunitou, zlepšují i činnost mozku a soustředění.

Pokud si děti často nosí domů respirační onemocnění, odborně se tomu říká recidivující respirační infekce, která jsou v tomto věku typická, doporučuji nasadit ImunoBran PLUS s vitaminem D. Kromě zmíněného vitaminu D obsahuje polysacharid arabinoxylan. Ten má podobné indikace jako často doporučované betaglukany, je však v účinku rychlejší. Kombinace s "déčkem" je pak nejen pro děti velmi vhodná.

Dobrým doplňkem je také vitamin C, nikoliv však kyselina askorbová. Pro děti je mnohem přirozenější výtažek z brazilské třešně Acerola.

Samozřejmě můžete kombinovat Kril olej, ImunoBran PLUS a Acerolu. Je však vždy na zvážení, zda to vše vaše dítě potřebuje.

Také doporučuji mít v lékárničce echinaceu a lichořeřišnici. Když na kohokoliv v rodině něco poleze, nasadit 20 kapek od každého - každé 2 hodiny (v noci samozřejmě nemusíte). U dětí takto podávat 2 dny, u dospělých můžete 3−4 dny.

Závěrem

V článku je doporučení na několik z mnoha produktů. Vybrala jsem konkrétně tyto, protože je považuji za kvalitní a mám je osvědčené v praxi. Vždy však dejte na svou intuici, vy znáte své dítko nejlépe. Snažte se vyhnout zbytečným syntetickým doplňkům a multivitaminovým tabletám, obsahují plno nevhodných aditiv a syntetických látek. Na prvním místě vždy stojí kvalitní biologicky hodnotná strava, tu žádné tablety ani pasterované ovocné šťávy nenahradí. A hlavně nezapomeňte na to nejdůležitější, spokojená matka = zdravé dítě.

Máte-li otázky k produktům nebo chcete-li konkrétní doporučení pro své dítko, napište mi do formuláře.