Rady na unavené nohy

07.04.2017

Krátké povídání o křečových žilách.

Ty nevzhledné modré provazy se ukazují následkem zanikání žilních chlopní a v důsledku trvalé únavy končetiny, kdy žíly zvápenatí a rozšíří se.

Křečové žíly se často objevují při nedostatečné srdeční činnosti, kdy dochází ke špatném krevnímu oběhu a při onemocnění jater a plic. Mohou být také důsledkem vrozeného nedostatečného vyvinutí stěn a chlopní žil nebo posttrombotické neprůchodnosti hlubokých žil.

Křečové žíly mohou být zavřené a otevřené.

Konzervativní léčba doporučuje hlavně nošení kompresních punčoch, hlavně při větěí zátěži - turistika apod.

Pomoci mohou i byliny a vitamíny

Základním vitamínem, který by neměl chybět je ten nejzákladnější - vitamín C. V dávce minimálně 1000 mg denně. Je však potřeba zvoliv kvaliní formu, což je Liposomal nebo Ester forma. Velmi účinné jsou také bioflavonoidy, které prokazatelně zpevňují žilní stěnu a dodávají ji elasticitu (např. ANTHOGENOL, Pycnogenol).

Bylinný nálev

Bylinný nálev pro pití - květ Arniky, květ Jeřabiny, oddenek Pýru, květ Měsíčku, květ Heřmánku, květ i kůru jírovce maďalu, nať Řebříčku, nať Rdesna ptačího, nať jablečníku a Jmelí bílého. Lžičku směsi vysypeme do sklenice vroucí vody, 2-3 minuty vaříme, 20 minut louhujeme a pak přecedíme. Pijeme 2 - 3krát denně po jídle. Nesladíme.

Obklad

Květ Jírovce maďalu, oddenek Puškvorce, list Jitrocele kopinatého, nať Benediktu lékařského, květ Arniky, květ Měsíčku. Smícháme, pět lžiček vysypeme do půl litru vody, 5 minut vaříme, na 20 minut odstavíme a necháváme vylouhovat. Namáčíme obklad a dvakráza den a na noc ho přikládáme na křečové žíly. Tentýž odvar lze použí 2 - 3krát.


Další doporučení

Zlepšit trávení a správně kombinovat potraviny. Dbát na každodenní vyprazdňování. Do potravin zařadit větší množství křenu, který je velmi silným zdrojem vitamínu C.

Během dne odpovídat s nohami nahoře, chodit na krátké procházky, ideálně s holemi (Nordicwalking), nestát dlouho na nohou.

Při otevřených křečových žilách nenosit elastické punčochy.

Zajímavé informace najdete také na tomto odkazu: https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-krecove-zily-nejen-kosmeticka-ale-i-zdravotni-potiz.html