Maca nebo také Peruánský ženšen

31.05.2017

Bylinka, která není ani trochu z našich končin a přesto se zde velmi rychle zabydlela a našla si oblibu mezi ženami i muži. Často se jí přezdívá peruánská viagra, takže použití u mužů se zdá být prioritní, ale není tomu tak.


Maca pro ženy

Bylina maca se řadí mezi superpotraviny s vysokým obsahem živin. Lidé ji užívají už tisíce let. Jedinečnost této byliny spočívá v rozdílných účincích na ženy a muže.

Předtím než nastíním hlavní přínosy, které má maca pro ženy, je potřeba zmínit, že existuje několik druhů. Různé druhy této byliny mají rozdílné účinky, a proto se používají při jiných zdravotních potížích.

Maca a plodnost

Už více než 2000 let používají ženy prášek z byliny maca, aby zvýšily svou šanci na početí. Vědecké studie ukazují, že maca udržuje hormonální rovnováhu, a tak podporuje pravidelnou ovulaci. Maca funguje jako elektrárna živin podporující optimální zdraví nutné ke zvýšení plodnosti. Nejvhodnějším druhem pro ženy, které chtějí zvýšit svou plodnost, je maca červená.

Červená maca je zároveň skvělým prostředkem na podporu přirozeného a pravidelného menstruačního cyklu.

Maca a těhotenství

Používání byliny maca během těhotenství je považováno za obecně bezpečné. Díky vysokému obsahu výživných látek a minerálů podporuje zdravý vývoj. Pouhé 2 čajové lžičky přípravku Maca obsahují 3x více vápníku než sklenice mléka. Ukázalo se, že maca černá, červená i žlutá zvyšují hustotu a sílu kostí. Pokud máte jakékoliv obavy ohledně používání byliny maca během těhotenství, poraďte se s kvalifikovaným lékařem.

Maca a zdravá kůže

Díky schopnosti udržovat vyváženou hladinu hormonů působí Maca často pozitivně na pleť. Může zmírňovat hormonální akné a zlepšovat elasticitu pokožky. K tomuto účelu jsou vhodné všechny "barvy" prášků maca.

Maca a libido

Jedním z nejvýraznějších účinků byliny maca, který ženy při správném dávkování zaznamenávají, je podstatné zvýšení chuti na milování. Maca červená obsahuje největší množství fytonutrientů ze všech druhů, a tak není překvapivé, že právě po tomto druhu by měly ženy sáhnout, pokud chtějí zvýšit své libido.  Stejně tak Maca žlutá je silným vitalizérem a bude působít hlavně na zvýšení energie.

Maca a návaly horka a jiné příznaky menopauzy

Maca je skvělým prostředkem na snížení nepříjemných symptomů během menopauzy a perimenopauzy včetně nespavosti, výkyvů nálad a zejména návalů horka. Tento účinek je způsobený schopností rostliny Maca udržovat správnou hormonální rovnováhu. Maca neobsahuje hormony, pouze stimuluje tělo, aby udržovalo rovnováhu endokrinního systému. Nejvhodnějším druhem pro ženy, které právě procházejí touto životní přeměnou, je maca červená a maca žlutá.

Maca a růst vlasů

Jak už jsme zmiňovali, díky své úžasné schopnosti udržovat hormonální rovnováhu a vysokému obsahu živin dokáže Maca stimulovat růst vlasů u žen, které trápí jejich řídnutí.

Maca a zmírnění / prevence osteoporózy

Studie ukázaly, že maca zlepšuje a chrání strukturu kostí, a to zejména u myší, kterým byly odebrány vaječníky. Jiné studie dokázaly, že Maca zvyšuje sílu a hustotu kostí.  Zde je nejvhodnější maca černá.

Maca a správně fungující štítná žláza.

Maca obsahuje jód, který působí na fungování štítné žlázy. Pokud trpíte alergií na jód, měli byste se této bylině vyhnout.

Maca a krásné křivky

Jedním z nejzajímavějších účinků byliny Maca je schopnost zlepšovat tvar ženského těla. Maca vyrovnává hladinu estrogenu, který dokáže zvětšovat velikost a tvar poprsí. Maca je navíc silně anabolická (podporuje nárůst svalů), a tak může stimulovat růst v oblasti hýždí, které jsou největším svalem na těle. Abyste z tohoto účinku vytěžili co nejvíce, doporučujeme používat druh maca černá nebo žlutá a zároveň provádět dostatek cvičení se zaměřením na hýžďové svaly.

Maca a sportovní výkon žen

Maca obecně je výborná pro sportovce. Buduje svalovou hmotu, zvyšuje výdrž, dodává energii a zlepšuje rekonvalescenci. Akorát bych byla opatrná v případě, že sporotovec podstupuje antidopingové zkoušky.

Maca proti depresi

Jedním z méně známých účinků byliny maca na ženy je zmírnění deprese. Díky vysokému obsahu živin a povzbuzujícím vlastnostem funguje Maca (všechny barvy) jako přípravek na zlepšení nálady.

Maca na zlepšení soustředění, paměti a chrápání

Jedním z posledních účinků, které maca na ženy má, je zlepšení mentálních schopností, jako je paměť, chápání a soustředění. Kdykoliv je před námi obzvláště těžký úkol, sáhneme právě po této bylince. Skvělé na ní je to, že energie, kterou nám poskytuje, se uvolňuje postupně a rovnoměrně.