Léčivé houby - Hericium erinaceus

06.04.2017

Medicinální houby dnes patří mezi základní prostředky pro posílení imunitního systému přírodní cestou. Jejich použití je však mnohem širší. Dnes o houbě s názvem Hericium erinaceus - Korálovec ježatý.

Opičí hlava

Korálovec ježatý je vzácná jedlá houba, která paraziticky roste na poškozených kmenech dubů a buků téměř na celém světě. Pro svůj tvar se v angličitně nazývá hříva lva (Lion´s Mane Mushroom), čínský název je pak houtougu - opičí hlava. V Japonsku ji nazývají yamabushitake a je tam velmi ceněna jako léčivá houba u obtíží trávicího traktu.

Obsahuje draslík, zinek, železo, selen a fosfor. Je zdrojem i velkého množství aminokyselin a jako každá léčivá houba obsahuje polysacharidy.


Kdy použít

Každá imunomodulační houba obsahuje polysacharidy, které mají příznivý vliv na imunitní systém. Přináší však také další zdravotní účinky, které jsou pro každou houbu specifické a určují její použití.

Používání hub je velmi tradiční ve východních medicínách. Jejich popis je pak velmi odlišný od toho, co chápe naše západní myšlení. Pokusila jsem se obsáhnout obě roviny.

Tradiční čínská medicína

Chuť je sladká a mdlá a povaha vyrovnaná.

Prospívá všem pěti orgánům ZANG (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny) - je celkově doplňující. Udržuje rovnováhu všech pěti prvků a tím stimuluje další orgány, především mozek.

Zvlhčuje - jde ji tedy nasadit kdykoliv se v organismu objevuje sucho, což používám hlavně, když jsou suché sliznice.

Podporuje SHEN - to může mít přínos při vnitřním neklidu, poruchách spánku nebo neschopnosti se soustředit.

Rozptyluje horkost - což je škodlivina, kterou cítíte při každém zánětu. Hericium se pak dává především u jakéhokoliv horka, které se týká žaludku, jícnu a pokožky (včetně rakoviny).

Náš "západní" přístup

My máme potřeby vše tak nějak pojmenovávat, chceme tedy znát to rovnítko bylina = diagnóza. Ono to tak úplně nejde takto popsat, protože např. zánět žaludku může mít několik příčin. Pár diagnóz, kdy lze spolehlivě zvolit Hericium by se však našlo.

Podpora myšlení - dalo by se říci, že její tvar připomíná tvar mozku. Tím tak trochu příroda předurčuje, k čemu by mohla být houba používána. Podporují to i vědecké výzkumy. Korálovec obsahuje fytosteroly, které mohou stimulovat růst nervových buněk a podpořit tvorbu myelinu. To Hericium předurčuje k tomu, aby bylo nasazeno u obtíží nervového původu a pro zlepšení kognitivních funkcí.

Snižování hladiny cukru v krvi a snižování cholesterolu - hlavně v případě, že příčinou zvýšení těchto ukazatelů je tzv. metabolický syndrom.

Podpora trávení, jater a žaludku - lze říci, že je takovou ochranou před působením tučné stravy a stresů na žaludek. Čímž se nabízí její použití u všech zažívacích problémů, které tak nějak vznikají z našeho životního stylu. Jak by řekl pan doktor Hnízdil, když se můžete ze svého života posrat.

Nádorová onemocnění - všechny houby nacházejí využití při léčbě nádorů a Hericium není výjimkou. Zvyšuje aktivitu makrofágů a imunitního systému proti nádorovým buňkám. Používá se pak zvláště u rakoviny žaludku, střeva, jícnu a kůže. Podpora léčby onkologického onemocnění však již patří do rukou zkušeného terapeuta.


Mé klinické zkušenosti

Nutno říci, že málokdy dávám samotnou houbu, vždy je to v nějaké kombinaci. Dojde-li již k nemoci, nebývá nerovnováha pouze v jednom orgánu.

Hericium + Reishi + kvalitní probiotika = výborná kombinace při celiakii (vždy 2-3 měsíce podávat a 1 měsíc pauza).

Hericium + pupalkový olej + bylinná směs dle aktuálního stavu = chronické svědivé ekzémy, které jsou na pohmat horké a zhoršují se v době menstruace. Podává se do doby úplného zhojení.

Hericium + kolostrum = žaludeční či dvanácterníkové vředy, a to v případě, kdy je přítomna H.pylori nebo jsou psychosomatického původu.