L-karnosin - nástroj ochrany buněk

10.04.2017

L-karnosin není sice bylinka, ale rozhodně je to látka, která v prevenci a přirozené ochraně zdraví má své místo. Doplňky stravy s obsahem karnosinu (carnosinu) mohou být pomocníkem při různých zdravotních problémech.

Co je karnosin

Karnosin patří mezi dipeptidy, je složený ze dvou aminokyselin (beta-alaninu a histidinu) a je přirozenou součástí lidského organismu. Vyskytuje se zcela normálně v těle a nejvyšší koncentraci najdeme ve svalech, srdci (což je ostatně taky sval), mozečku a velkém mozku. Hlavním zevním zdrojem karnosinu je maso, nicméně se vstřebává poměrně málo, protože jej blokují bílkoviny.

Co bych u něj hlavně vyzvedla, že pomáhá obnovovat normální vlastnosti buněk a prodlužuje jejich životnost, což z něj tvoří celkem účinny "ANTIAGING" produkt, ale i pomoc při různých degenerativních onemocnění.

Je zcela fyziologický

Hodně se o L-carnosinu píše, že se jedná o 100% přírodní superantioxidant. Já bych jej popsala spíše, že je fyziologický, tedy vhodný a přirozený pro lidské tělo. Přírodní není. Jedná se dipeptid, který je vyrobený v laboratoři (jeho molekulu vidíte na obrázku). Chemický vzorec L-Carnosinu (NH2CH2CH2CONHCH (C4H5N2) CO2H). To však nic nemění na tom, že se jedná o látku, která má rozhodně budoucnost. Jen mám ráda přesnou terminologii.

Hlavní účinky

Přínos pro organismus má L-carnosin v mnoha rovinách, vybrala jsem ty, které se mi zdají nejzákladnější. Tedy kdy rozhodně stojí za to, o nasazení karnosinu přemýšlet.

SPORT a regenerace svalů

L-carnosin má nárazníkový efekt pro kyselinu mléčnou, kdy jeho zvýšený příjem pomáhá v udržení pH (kyselosti) ve svalech při jejich těžkém zatížení. Když kyselost ve svalech nestoupá, zvyšuje se síla i vytrvalost a celkově se zlepšuje regenerace unavených i lehce zraněných svalů.

Patří sem i myokard (srdeční sval). Suplementace karnosinem zvyšuje jeho vytrvalost a sílu.

Diabetes

L-carnosin lze považovat za prevenci glykosylace. Proces glykosylace mění strukturu bílkoviny a snižuje tak biologickou aktivitu této bílkoviny. Glykované bílkoviny, které jsou akumulovány v postižených tkáních, jsou spolehlivým ukazatelem onemocnění. Mnoho onemocnění, která jsou vázána na starší věk, jako tvrdnutí artérií, šedý zákal a některé neurologické poruchy jsou, přinejmenším zčásti, atributy glykosylace.

Karnosin zlepšuje glukózovou toleranci.

Omlazuje pokožku

L-carnosin umí zvrátit známky stárnutí v buňkách pokožky (fibroblastech) nacházejících se již v procesu stárnutí a obnovit jejich funkceschopnost spolu s prodloužením jejich životnosti. Tyto funkce jsou typické pro účinky karnosinu zabránit vzniku všech forem škodlivých změn bílkovinných a fosfolipidových molekul.

Tento účinek lze také využít pro zlepšení hojení ran po chirurgických zákrocích.

Zde by byla na místě kombinace např. s přípravkem ANTHOGENOL.

Stárnutí svalů a svalová onemocnění

Aktivní, silná tzv. rychlá svalová vlákna obsahují velké množství karnosinu, zatímco slabá a atrofická obsahují karnosinu významně méně. Ruský vědec Severin prokázal již v padesátých letech, že dodání karnosinu do tekutiny, kde byly inkubovány izolované vyčerpané svaly, způsobilo téměř okamžitou obnovu plné svalové energie.

Role karnosinu byla také vědecky zkoumána při různých nervo-svalových onemocněních (ALS, Myastenia gravis, Polymyositis, Svalová onemocnění způsobená léky, např. statiny atd.).

Samozřejmě se neočekává vyléčení těchto velmi vážných onemocnění, ale může snížit oxidativní stres, vždy tato onemocnění provázející, zvýšit kontraktilitu svalů a dodat něco síly a vytrvalosti.


Popisují se i další účinky, jako např. ochrana nervů ve smyslu neorologických degenerací a zajímavé výsledky jsou při použítí karnosinu při autismu. Kdy se osvědčuje zřejmě jeho chelátotvorný účinek - dokáže chelátovat kovy, jako meď, zinek, železo, arzen, olovo, rtuť, kadmium a nikl a odstraňuje toxické těžké kovy z organismu. Nicméně se v této oblasti sama moc neorientuji, tak to nechci moc rozvádět. Možná v některém s dalších příspěvků.

Klinická zkušenost

Osobně mám s použitím L-karnosinu několik zkušeností, dvě zdě uvádím.

Peptické vředy žaludku a dvanácterníku - L-karnosin SIBYL v kombinaci se zinkem zlepšil stav během 3 měsíců užívání natolik, že klient byl naprosto bez obtíží. Následná kontrola u lékaře a vyšetření ukázala zmenšení poškození téměř o 60%. Dávka karnosinu byla 600 mg denně a zinek (chelát) 30 mg denně. L-karnosin významně potlačuje tvorbu erosí a ulcerací v žaludku i dvanáctníku.

Nespecifické bolesti v končetinách - jedno z těch onemocnění, které se špatně diagnostikuje a většinou skončí pod nějakým názvem jako Fybromyalgie, Neuralgie nebo psychosomatické. Není tam totiž žádná objektivní příčina, pouze subjektivní potíže. Klientka si stěžovala na neustálé bolesti a únavu, hlavně nohou. Nechtěla jsem se do toho pouštět čínskou medicínou. Zvolila jsem tedy kombinaci L-karnosin SIBYL v dávce 900 mg denně, ANTHOGENOL 150 mg denně a Ostropestřec. Do měsíce byla klientka téměř bez obtíží. L-karnosin a ANTHOGENOL užívá i nadále, ale již v nízkém dávkování. Nešlo bohužel změřit, zda potíže vznikly z nedostatku karnosinu ve svalech, protože lidská plasma neobsahuje mněřitelná množství, proto krevní testy nemohou sloužit jako test jeho eventuální deficience.

Myslím, že o něm ještě uslyšíme

L-karnosin má určitě velký potenciál a já se mu budu věnovat i v dalších příspěvcích, jen co trochu více pochopím jeho biochemické účinky a budu je schopna více reprodukovat.


ZDROJ:

Není konkrétní, většinou se jedná o materiály MUDr. Michaela Kučery, který je u nás asi největším odborníkem na suplementaci karnosinem.