Drmek obecný, aneb bobule cudnosti

07.04.2017

Drmek obecný je jedním z nejúčinnějších spojenců při poruchách menstruačního cyklu. Jeho schopnost uvolňovat jaterní čchi z něj dělá bylinu téměř pro každou ženu. Je známý také pod názvem Mnišský pepř či bobule cudnosti. Svým vzhledem mírně připomíná marihuanu. Dorůstá do výšky až 6 metrů a původně pochází z oblasti středomoří.

Reguluje hormonální nerovnováhu

Kdybych měla účinek této byliny popsat jednou větou, bylo by to právě - reguluje hormonální nerovnováhu, je to tedy bylina pro dnešní dobu jak stvořená. Není mnoho bylin, které jsou tak jemné a vyvážené jako drmek.

Téměř každá žena se v dnešní době potýká s různými hormonálními potížemi, ať již gynekologickými, menstruačními či s potížemi štítné žlázy apod. Stresový způsob života, chemizovaná stra­va a obzvláště pak syntetické hormony v jakékoliv podobě (hormonální antikoncepce, kortikoidní spreje atd.) jsou peklem pro vnitřní pochody ženy, ale i muže.

Vždy je nutné znát příčinu

Kdykoliv se chcete léčit bylinkami, je nutné si odpovědět na otázku PROČ. Proč ten problém vznikl a kde je jeho příčina. U hormonální nerovnováhy tomu není jinak. Ze zkušeností však mohu říci, že je to nejčastěji stres, který nám ženám poškozuje především čchi jater a esenci ledvin.

Dle čínské medicíny jsou veškeré hormony produkovány ledvinnou esencí JING SHEN, ukládány do dráhy jater GAN a odtud jsou krví XUE rozmísťovány po těle do místa určení - tak praví učení i učení mistři tradiční čínské medicíny. Tuto jednoduchou zásadu je třeba neustále míti na paměti i pro veškeré hormonální poruchy.


Účinky a použití drmku

Usměrňuje játra a napravuje čchi - Drmek obecný je účinný při zablokované jaterní čchi, která postihuje především ren mai a chong mai. Tato blokáda se může projevit jako bolest při menstruaci, zablokovaná menstruace, předmenstruační otoky prsou, nepravidelná menstruace (především opožďující se), ovulační bolest a celkově takové to stísněné PMS. Když jsou játra zablokovaná, objevuje se často horko, které má tendenci stoupat (předmenstruační migrény, akné zhoršující se před menstruací apod). Drmek nemá sice zchlazující účinek, ale pomáhá v klesání, čímž pomáhá uvolnit proudění čchi. Tím, že napravuje čchi podporuje ovulaci a zvyšuje vývoj žlutého tělíska (tedy napravuje relativní deficit progesteronu).

Rozhýbává čchi, uvolňuje deprese a otevírá cévní systém - tento účinek lze užít při zástavě tvorby mateřského mléka nebo poklesu jeho množství v důsledku deprese jaterní čchi. Společně s tím často přichází pocit tlaku a plnosti v prsou, hněv, lítostivost a podrážděnost. Lze jej použít i při mastitidě. V případě zástavy tvorby mateřského mléka zůsobené stagnací čchi se kombinuje s Andělikou čínskou. V případě nedostatečnosti krve v játrech a slezině (PI GAN XUE XU) je dobré jej kombinovat s Ostropestřcem mariánským.

Drmek obecný by neměly používat ženy po přechodu.

Příprava a podávání

Používá se 3 - 9g ve formě odvaru, 2 - 4 ml tinktury, 1 - 3 ml tekutého extraktu nebo 0,5 - 2g práškového extraktu.

Plody Drmku obecného se sbírají na konci léta nebo na začátku podzimu - dle toho, jak jsou dozrálé. Je možné jej rozemlít a připravit tinkturu z čerstvých plodů nebo je usušit a uchovat na pozdější použití. Kvalitní a dobře usušené bobule jsou celistvé, šedočerné a aromatické.


Drmku se také říká mnišský pepř nebo bobule cudnosti, čemuž odpovídá i druhový název agnus-castus. V latině i řečtině souvisí s cudností. Dle některých zdrojů byla bylina používána ke zklidňování mužského libida a v mnoha starověkých kulturách se používala při rituálech cudnosti.

Co o drmku napsal Mathiola

Drmek jest dle mínění přirozenosti horké a suché na třetím stupni, chuti ostré a stahující.

Semeno pité s vínem jest dobré proti jedovatému uštknutí a zahání vodnatelnost. Když se pak pije se medovým octem, pomáhá neduživé slezině. Když žena slabě kojí, má se toto semeno jísti nebo píti v dávce jedné čtvrtce, neboť rozmnožuje mléko v prsech. Stejně užívané upravuje menstruaci.

Semeno rozetřené a pité ve víně rozhání též nadýmání v životě.

Trhliny kůže a sliznice, v zadní části, hojí obklady z odvaru drmkového semene ve vodě.

Jeden učený muž, jehož nechci jmenovati, napsal o drmku, ve svém latinském a německém herbáři, že Dioscorides píše, kdož by nesl v ruce při chůzi proutek drmkový, jest bezpečný před vlky. Divím se tomu dobrému člověku, kterak přehlédl, že v latinském herbáři klade: Securuseritalupis a v německém: "Er sey sicher für den Wolffen", ježto Dioscorides nepíše o žádném vlku, nýbrž de Intertrigine, to jest o takovém nedostatku v zadní části, který si člověk přivodí dalekou chůzí odřením kůže až do masa. Německy sluje tento nedostatek Archwolff, jakoby se řeklo - zadní vlk, tento učenec pak rozuměl pod tím vlky běhající v lesích.


ZDROJ:

DRA PETRA ONDŘEJE MATHIOLA Přírodní léčba - Herbář aneb bylinář - Dílo veškeré lékařské přírodní vědy, Nakladatel B. Kočí, knihkupec roku 1931

T.A.Garran, Naše byliny v tradiční čínské medicíně, Cpress Brno, První vydání 2009, IBAN 9788025122952

Materiály - Patentní medicína (MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. - leták k produktu Probuzení šípkové princezny).