Divizna velkokvětá - na dýchací cesty

27.10.2017

V lidovém léčitelství najdeme informace o tom, že květy se používají jako močopudný prostředek, proti revmatismu, na kloktání a do obkladů na špatně se hojící rány. Pro mě je to hlavně bylinka, která pomáhá na opakující se záněty horních cest dýchacích.

Divizna velkokvětá (scrophulariaceae) - krtičníkovité

Výška: 0,5 - 2 m
Měsíc kvetení: VII - VIII (-IX)
Dvouletá rostlina

Popis rostliny

Plstnatě chlupatá bylina s přízemní růžicí velmi krátce řapíkatých eliptických listů. Lodyžní listy sbíhavé až k nejbližšímu spodnějšímu listu. Hustý hrozen krátce stopkatých květů po 2 - 5 ve svazečku připomíná klas. Žlutá koruna o průměru 3,5 - 5 cm není přísně zrcadlově souměrná, se 3 kratšími, bělovlnatými tyčinkami a 2 delšími, lysými.

Výskyt

Netvoří souvislé porosty, roste na okrajích cest, železničních náspech, ve štěrkových lomech, na mýtinách. Evropa, Asie, severní Afrika, jinam zavlečena.

Účinné látky

Asi 3% slizů, triterpensaponiny jako verbascosaponin, iridoidové, glykosidy (Aucubin, catalpol a další), flavonoidy, fenylpropanoxidové glyskoidy (verbascosid); fenylkarbonové kyseliny, steroly.

Použití

Díky slizům zmírňujícím podráždění a saponinům, které podporují vykašlávání, je diviznový květ vhodný k léčení katarů dýchacích cest. Nověji se prokázaly i určité protizánětlivé a antivirové účinky. Připisuji se obsahu flavonoidů a verbascosidu.

V lidovém léčitelství se květy používají i jako močopudný prostředek, proti revmatismu, na kloktání a do obkladů na špatně se hojící rány.

V homeopatii se používají přípravky z celé rostliny při zánětech horních cest dýchacích a vedlejších nosních dutin i při neuralgiích. Květ divizny smí obsahovat i květy divizny sápovité (Verbascum phlomoides L.). Tento druh se liší zřetelně přízemními listy a přisedlými, nanejvýš krátce sbíhavými listy (výskyt jako V. densiflorum).

Příprava čaje

Na šálek se přelijí vařící vodou 2 kávové lžíce květu divizny a nechají se 10 - 15 minut vyluhovat; 3 - 4x denně se pije po doušcích po 1 šálku čaje slazeného medu.

Květ divizny chutná nasládle slizovitě. Lze se sním setkat většinou společně s dalšími drogami v přípravcích, které působí proti katarům dýchacích cest, nebo také pouze jako s krášlicí drogou v čajových směsích.


ZDROJ:

PhEur - Evropský lékopis, Pharmacopoea Europea 2002, 4. vydání, s pěti dodatky

HAB - Homeopatický lékopis (2003)

Léčivé rostliny - Ottův průvodce přírodou (str. 462-463)