Arnika by neměla chybět v žádné domácí lékárničce

20.11.2017

Arnika (Prha arnika) se v západní bylinné tradici jednou z nejvýznamnějších bylin použitelných pro první pomoc a měla by rozhodně být součástí každé lékárničky s první pomocí. Jedná se patrné o nejužitečnější bylinu pro zevní ošetření boulí, modřin a dalších poranění, při kterých NEDOŠLO k poškození kůže.

Arnika se používá především zevně. Její účinky při vnitřním podání jsou sice také velmi přesvědčivé, ovšem v takovém případě postupujte velice opatrně.

Hlavní použití arniky

Na zevní aplikaci se nejčastěji používá olej, ve kterém byla arnika vyluhována. Pokud je tento prostředek aplikován přímo na postižené místo, je možné už zakrátko pozorovat pozoruhodné výsledky. Arnikový olej zrychluje pohyb krve a tím utišuje bolest. Jeho účinek také zastavuje nebo snižuje tvorbu podlitin, které mají vzniknout, a u těch, které se již objevily, snižuje jejich rozsah. K zevnímu použití je možné stejně použít i arnikovou tinkturu ve formě mazání, a to jako samotnou, tak v kombinaci s dalšími tinkturami nebo esenciálními oleji. Velmi dobře účinkují arnikové krémy, které většinou obsahují i další byliny s potencujícím účinkem.

Funkce a indikace

Transformuje krevní stázi a tiší bolest. Arnika účinně tiší bolest po úrazech a pádech, jejichž příznakem jsou modřiny a otoky. Arnika může pomoci i v dalších případech, kdy stáze krve způsobuje bolest. Přestože se původně užívala jen zevně, dnes je možné ji použít jak zevně tak i vnitřně, při léčbě jakéhokoli stavu, jehož průvodním jevem je statická krev. Arnika má silný transformující a rozptylující účinek, za který vděčí své ostrosti a velice teplé energii. Protože je velmi teplá a má lehce toxickou povahu, může podráždit žaludek a způsobit pocit pálení. Malé dávky je ovšem možné s úspěchem použít i u starších pacientů, kterým pomáhají transformovat krevní stáze vznikající z důsledku procesu stárnutí.

Nepoužívejte ji na otevřené rány.

Arnika by se neměla používat příliš dlouho, vnitřně ani zevně. Předávkování může vyvolat pocit pálení v žaludku. Jinými možnými příznaky předávkování jsou malátnost, třes, tachykardie, srdeční arytmie a kolaps.

Dávkování a příprava

Zevně: Olej, krém či tinkturu aplikujte podle potřeby při úrazech a chronické bolesti.
Vnitřně: 5 - 20 kapek tinktury. Lze také použít jako homeopatický přípravek, kde je arnika snad nejznámějším homeopatikem.

Květy arniky je nejlepší sbírat v létě, v době, kdy jsou plně rozkvetlé. Celou rostlinu je možné sbírat ve stejném čase. Pokud budete používat jen kořen, sbírejte jej na podzim. Květ i celou rostlinu je nejlepší zpracovávat čerstvé, přestože mohou být i nasušeny pro pozdější použití.


Arnika montana
Arnika montana

Kvalitní a dobře usušený květ arniky je lehce aromatický, světle žlutý a neměl by být dozrálý až do stadia se semeny. Usušená bylina by měla být zelená a lehce aromatická. Pokud rozlomíte kořeny a oddenky arniky, měly by být čisté a lehce aromatické.

Hlavní kombinace

V případě zevních aplikací, pro ošetření bolestivých oteklých kloubů a bolesti ve svalech v důsledku námahy ji kombinujte s třezalkou tečkovanou a kajenským pepřem. Tuto směs můžete připravit ve formě masti na olejovém nebo alkoholovém základě.

V případě stáze krve spojené s bolesti kombinujte s šalvějí červeno kořennou, dang gui, světlicí barvířskou, broskvovými jádry nebo jiným prostředkem urychlující pohyb krve.

V případě zablokování hrudi kombinujte s šalvějí červeno kořennou a světlicí barvířskou. Pro tento účel je vhodné smíchat tinktury v poměru 1 : 10 : 5, a podávat dávku 4 ml v intervalech cca 30 minut, dokud bolest neustoupí.


ZDROJ

Garran T.A, Naše bylinky v tradiční čínské medicíně, vydal - Computer Press, a.s. 2009, první vydání, ISBN 978-80-251-2295-2