Stání jako příčina nemocí

Víte, že stejně jako sedavé zaměstnání vám může škodit práce, ve které celý den stojíte? Ať už jste kadeřnice, holič, zubař/ka, barman/ka nebo pracujete u linky, přečtěte si, jaké potíže může celodenní stání způsobit a jak jim předcházet.“
 
V rámci pěstování zdraví dle tradiční čínské medicíny, by vše mělo být v rovnováze. Člověk by neměl příliš dlouho sedět ani ležet, ale ani se příliš dlouho pohybovat nebo stát.

Článek si můžete i poslechnout.

Dlouhé ležení poškozuje čchi, dlouhé sezení poškozuje svaly a dlouhé stání poškozuje kosti. 1)

Všeho s mírou

Obecně nám stání a pohyb prospívají. Negativní důsledky sedavého zaměstnání jsou notoricky známe - tloustnutí, nedostatečné proudění lymfy nebo potíže s krční páteří z ohýbání se nad klávesnicí. Je tedy dobré se občas k práci postavit. Zvedací stoly jsou dnes velkým trendem kanceláří. Pomáhá to i k lepším výsledkům, protože když se postavíme, rozproudíme energii, která plyne i do mozku.
Sezení také oslabuje čchi Sleziny, která odpovídá za intelekt a soustředění.
 
Dlouhé státní však zdraví rozhodně neprospívá
 
Dokonce už v 19. století se objevují první požadavky odborů, aby ženy mohly při práci v dílnách sedět, protože dlouhé stání mělo vliv na jejich zdravotní stav.
Stání v práci
Pracovní lékařství uvádí nejčastější rizika dlouhodobého státní:
  1. Bolesti zad a beder - dlouhé hodiny strávené ve stoje mohou způsobovat bolesti v bederní části zad a v oblasti beder.
  2. Problémy s oběhem - stání po dlouhou dobu může omezovat průtok krve, což zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění.
  3. Žilní potíže - statický pohyb spojený s námahou může bránit volnému proudění krve, což může vést k otokům, pocitu těžkých nohou a problémům se žilami.
  4. Únava.
  5. Problémy v těhotenství (vyšší riziko potratu a předčasného porodu). 2)

Řešení a doporučení

V tradiční čínské medicíně najdeme, že nadměrné stání poškozuje čchi Ledvin. V rámci systému TČM jsou ledviny prvkem vody a podléhá jim močový měchýř, kosti a dřeň, mozek, vlasy, uši, konečník a močová trubice. 3)

Pokud bych měla zkrátit celý článek, tak dlouhodobé stání v práci může oslabovat všechny výše zmíněné okruhy

TIP
ANTHOGENOL v dávce 2-0-2
 
Pokud má dotyčný/á bledý jazyk a je spíše zimomřivý/á, tak k tomu T70 – Doplnění kořenů 2 tablety
Pokud je jazyk červený s pocity horka, tak T13 – Brokátové šlachy 2 tablety
 
Magnesium v podobě glycinátu, malátu nebo taurátu – dávka od 200 mg elementárního hořčíku.
 
Vhodné cvičení a pohyb, který kompenzuje nadměrné stání. Důležitá je správná obuv.
 
Životospráva zaměřená na doplnění jin Ledvin. Dlouhé stání poškozuje hlavně jin. Můžete třeba každý den popíjet odvar z červených datlí a kustovnice. Důležitá je teplá voda, polévky vhodné v dané sezóně.
 
Samozřejmě je mnohem lepší, když je doporučení individuální dle konkrétních potíží. Každý z nás je jiný, stejně jako naše otisky prstů.

Pokračujeme hlubším vysvětlením pro ty, kdo chtějí vědět více

Potíže popsané dle pracovního lékařství, můžeme vysvětlit i na principech TČM.

Bolesti v bederní části zad a problémy s dolními končetinami

Šlachosvalová dráha ledvin začíná na plosce nohy, vede přes vnitřní kotník po vnitřní straně lýtka a stehna, přes slabiny vniká do hloubky k páteři. Po obou stranách páteře vstupuje nahoru až k šíji a upevňuje se na lebku, kde se znovu spojuje se šlachosvalovou dráhou močového měchýře.
 
Chorobné poruchy šlachosvalové dráhy bolesti zad, beder, vnitřní strany nohy a slabost dolních končetin, pocit chladu v nohou. Objevit se mohou problémy s předkláněním nebo zakláněním trupu, křeče v podbřišku nebo nepříjemný pocit podél celé páteře. Bolesti jsou vnímané jakoby „z natažení“.
 
Chorobné poruchy vnitřní dráhy jsou kašel, dýchavičnost, nepokoj, strach, vodnaté otoky a celkový pocit únavy, který bývá často spojený se zimou.
Aku-bod-ledviny-1

Velmi prospěšná je v tomto případě masáž plosek nohou. Hlavně prvního bodu ledvinové dráhy (Yongquan), který je na obrázku označen modrou tečkou. Klidně i několikrát denně si sedněte a lehce tento bod promasírujte. Jako bod dřeva pomůže rozproudit průběh celé dráhy. Nepoužívejte jej v těhotenství.

Problémy v těhotenství (vyšší riziko potratu a předčasného porodu).

Jak bylo řečeno výše, dráha ledvin prochází slabinami a obhospodařuje mimo jiné celé spodní ohniště (prostor od pupku ke stydké kosti). Nepevnost v této oblasti může vést problémům v těhotenství, ale může i snížit schopnost otěhotnět.

Omezení průtoku krve a srdeční onemocnění

Toto zdánlivě s „Ledvinami“ nesouvisí, ale přední průběh dráhy jde směrem přes játra, bránici, plíce a přes hltan vniká do kořene jazyka. V plicích pak je odbočka do srdce. Nicméně je potřeba si uvědomit, že statické stání narušuje oběh čchi, krve a tělesných tekutin, v jiné podobě než statické sezení.
 
V moderní medicíně nenajdeme pojem čchi a význam krev je trochu jiný než čínské XUE (krev). To, že se do všech orgánů a částí těla musí dostat výživa je fakt, který respektuje i západní koncept. Bezproblémovost krevního oběhu jako pružnost tepen, jejich schopnost se rozšiřovat, udržovat silný endotel a zabezpečená mikrocirkulace, je statickým pohybem narušena a zabraňuje tak volnému proudění. Praxe ukazuje, že toto může vést i k psychickým poruchám, protože nejvíce šťastní a živí se cítíme, když krev a čchi mohou volně proudit. V tomto konceptu je vlastně deprese problémem těla, nikoliv duše. Samozřejmě na úrovni těla se objeví i bolest, protože každá bolest je hladem tkáně po energii.
krecove-zily-tezke-nohy
Pokud si u lékaře stěžujete na pocit těžkých nohou, tak je vám předepsán Detralex. Užíváte-li ho, mrkněte na přídatné látky, kdy některé mají skóre škodlivosti i 4. V přírodě můžete najít látky, které pomáhají stejně jako třeba pupečník asijský nebo látky, které nazývám bioflavonoidy (např. ANTHOGENOL).
 
Každý den si dopřejte nohy nahoře. Lehněte si a opřete je o stěnu. Proudění můžete podopřit třeba arnikou nebo hořčíkovými oleji.

Vysoký krevní tlak

Souvisí s výše uvedeným. Když to velmi zjednoduším, tak vysoký krevní tlak je to, že krev a čchi proudí v menším prostoru. Vzniká tlak na cévy, žíly a tepny.
 
Existuje také přímý vztah mezi pružným tělem a pružnými cévami. Jste-li ve středním věku a dosáhnete v sedě na své prsty u nohou, máte větší pravděpodobnost, že jsou vaše cévy pružné a váš systolický tlak (před lomítkem) v normě. Pokud ne, začněte na tom pracovat.
Pomalé, plynulé, točivé pohyby vedou k pružným fasciím, a tím k měkkosti žití.

Únava

Opět spojena s omezeným prouděním. Když nejsou vyživovány periferie, tak dochází k únavě.

Kosti

Hned v prvním odstavci jsme nastínili, že dlouhodobé stání poškozuje kosti. Ledviny totiž řídí kosti a rodí dřeň.

Souvislosti kosti-ledviny je už trochu složitější na vysvětlení a celé tyto souvislosti najdete přímo v článku, který je zaměřený na „LEDVINY – SHEN“, ale jednu citaci si zde neodpustím:

Dlouhá chůze a únavná práce, přidá-li se k nim i horké počasí, vyvolávají žízeň, žízeň způsobuje, že sílí jangová čchi a útočí dovnitř, horko se usadí v Ledvinách. Ledviny uschovávají vodu, ale jelikož voda nedokáže ovládat oheň, kosti začnou vysychat, dřeň se oslabuje, a proto nohy nejsou s to unést tělo, vzniká slabost kostí. Proto se v knize Siaťing píše: slabost kostí je způsobena velkou horkostí“ 4)

Není nutné tomu přímo rozumět. Důležité je si uvědomit, že rozličné potíže, mohou mít stejnou příčinu a tou může být třeba dlouhodobé stání v práci.

Závěrem

Často máme tendence své potíže řešit jako jednotlivé projevy. Něco na tlak - něco na bolest beder atd. Nikdy však nezapomínejte, že všechny zdravotní potíže vznikají v kontextu života, jaký vedeme. Jednostranné zatěžování potřebuje kompenzace.

ZDROJ
1) Deadman P., Žijte dobře, žijte dlouho, TCM POINT s.r.o. 2018, str. 47,  ISBN 978-80-907261-0-9
2) https://osha.europa.eu/ - dlouhé stání – vliv na zdraví.
3, 4) Ando V., Klasická čínská medicína I. Základy teorie, SVÍTÁNÍ 2010, 8. České vydání, ISBN 978-80-866011-68

Z naší nabídky

Jana1
Autor článku
Mgr. Jana Kubíčková
 
Na trhu s doplňky stravy se pohybuji od roku 2002. Byliny aktivně studuji od roku 2010. Nejdříve na 1. škole tradiční čínské medicíny a následně formou různých postgraduálních kurzů. Je to nikdy nekončící studium, které v sobě nese jak exaktní vědu, tak využívání intuice a určitou energetickou práci s bylinami. Řešení zdravotních potíží je však vždy o hledání příčiny.