Články

 

Arnika (Prha arnika) se v západní bylinné tradici jednou z nejvýznamnějších bylin použitelných pro první pomoc a měla by rozhodně být součástí každé lékárničky s první pomocí. Jedná se patrné o nejužitečnější bylinu pro zevní ošetření boulí, modřin a dalších poranění, při kterých NEDOŠLO k poškození kůže.

Taky vám to říkali, že popálení kopřivou je zdravé? Že to je prevence revmatu? A skutečně je tomu tak - čerstvá kopřiva se používá ke šlehání částí těla napadených revmatizmem, artritidou, ischiasem s bolestmi "nervových kořínků".

V lidovém léčitelství najdeme informace o tom, že květy se používají jako močopudný prostředek, proti revmatismu, na kloktání a do obkladů na špatně se hojící rány. Pro mě je to hlavně bylinka, která pomáhá na opakující se záněty horních cest dýchacích.

Čím více se nořím do tajů českých bylin, tím více mě překvapuje, kolik síly se schovává v těch, které považujeme za plevel a mnohdy se jich urputně zbavujeme. Bohužel často i za pomocí toxických přípravků. Tentokrát o smetance lékařské neboli pampelišce.

Posílit imunitní systém - tato slova jsou takovou formulkou, aniž bychom přemýšleli nad tím, co vše vlastně náš imunitní systém představuje. "Něco na imunitu" je taky jeden z nejčastějších požadavků, který v prodejně slýchám. Nechci se tu však rozepisovat na téma specifické či nespecifické imunity, jen předat pár zkušeností.

V poslední době je tzv. tradiční čínská medicína propírána v mediích a ozývají se hlasy jak zastánců, tak zarytých odpůrců. Jedním z největších odpůrců je přeseda lékařské komory Milan Kubek, jehož slova, že o čínském léčitelství nepotřebuje nic vědět, aby usoudil, že je to blud, nesvědčí o úplně věcném jednání mezi různými světy. "Hlášek" z jeho...

Slzovka obecná nebo také Jobovy slzy - obilnina, která je nedílnou součástí čínské dietetiky a svoji povahou je vhodná i pro našince. Jejím hlavním účinkem je, že posiluje čchi sleziny a odvádí z těla nadměrnou vlhkost. My bychom to v naší řeči nazvali, že pomáhá detoxikovat - harmonizovat a tonizovat.

Dost často se setkávám s požadavkem na "nějaký přírodní multivitamín". Nemám tuto otázku ráda, protože pokud máme multivitamínový přípravek, v 99% neobsahuje přírodní složky. Obsahuje vitamíny a minerály v různém poměru a jejich rozdíl spočívá v tom, že jsou látky buď v organické nebo anorganické formě. Anorganické vůbec nebrat, organické budiž.

L-karnosin není sice bylinka, ale rozhodně je to látka, která v prevenci a přirozené ochraně zdraví má své místo. Doplňky stravy s obsahem karnosinu (carnosinu) mohou být pomocníkem při různých zdravotních problémech.